Ogólnopolski program ma na celu poszerzenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat przyczyn, przebiegu i objawów chorób wieku dziecięcego

po to, aby szybko i w odpowiedni sposób zapobiegać ich rozprzestrzenianiu. Wczesne rozpoznanie objawów zależy również od naszych małych podopiecznych. Bardzo ważne jest, aby dzieci śmiało mówiły o swoich dolegliwościach, nie obawiały się reakcji otoczenia, wizyty u lekarza czy stosowania odpowiednich kuracji.

Kiedy przychodzi czas, w którym dziecko poszerza  zakres kontaktów społecznych poza dom i rodzinę, zwiększa się prawdopodobieństwo kontaktu z chorobami.

Świadomość ospy, odry czy różyczki jest duża, ale zakażenie świerzbowcem czy wszawicą pozostają nadal tematem tabu, czasem są źródłem wstydu i bywają przemilczane, co utrudnia skuteczną z nimi walkę. Niepotrzebnie! Choroby te nie wynikają z zaniedbań w domu lub przedszkolu, ale mogą się przydarzyć każdemu dziecku w zetknięciu z szerszym środowiskiem.

Kluczem w działaniu jest wczesne, wzajemne informowanie się rodziców i wychowawców o wszystkich niepokojących objawach w myśl zasady:

im wcześniej tym lepiej!

Więcej informacji na temat chorób wieku przedszkolnego znają Państwo na stronie smialorozmawiamy.pl